NEW MEXICO ECONOMIC
DEVELOPMENT DEPARTMENT

Boards and Commissions

Economic Development Commission
Vacant
Administrator
Anthony Tanner
Member
District I
Vacant
Member
District II
Alex O. Romero
Chair
District III
Doug Redmond
Member
District IV
Barbara Reedy
Member
District V
Gregg Fulfer
Member
District VI
Timothy Hargrove
Member
District VII
Ronald Toya
Member
Native American
Paul Silverman
Member
At-Large
Industrial Training Board (JTIP)
Mark Roper
Chair
Director, Economic Development Division, NM Economic Development Department
Marc Duske
NM Public Education Department, College and Career Readiness
Amber Rodriguez
Adult Basic Education Director, Adult Education Division, New Mexico Higher Education Department
Monica Sandoval-Johnson
STEM Boomerang
Sean Burkland
International Association of Machinists & Aerospace Workers
Michelle Doran
NM Department of Workforce Solutions, Advisory Member
Ricky Serna
NM Department of Workforce Solutions, Deputy Secretary
New Mexico Border Authority
Secretary Alicia J. Keyes
Chair
NM Economic Development Department
Secretary Michael Sandoval
Director
NM Department of Transportation
Lt. Governor Howie Morales
Ex-Officio
State of New Mexico
Paul Kienzie
Director
Albuquerque
John Jay Spivey
Director
Deming
Joseph Dworak
Legal
Santa Fe
Bill Connor
Director
Mesilla Park
Reese Carson
Director
Las Cruces
James Robinson
Director
Santa Teresa
New Mexico Partnership Board of Directors
Executive Committee
Pat Vincent-Collawn, Chair
Region 3
Business
Tom Hutchinson, Vice Chair
Region 7
Business
David Hale, Treasurer
Region 4
Business
Deborah Johnson, Secretary
Region 3
Economic Development
Melinda Allen, Interim President & CEO
New Mexico Partnership
Board Members
Senator Clemente Sanchez
Region 1
Economic Development
Joe DiGregorio
Region 1
Business
Julia Wise
Region 2
Economic Development
Dawn Boulware
Region 2
Business
Deborah Johnson
Region 3
Economic Development
Pat Vincent-Collawn, Chair
Region 3
Business
Pat Vanderpool
Region 4
Economic Development
David Hale
Region 4
Business
Cassie Arias
Region 5
Economic Development
Cari Lemon
Region 5
Business
Missi Currier
Region 6
Economic Development
John Heaton
Region 6
Davin Lopez
Region 7
Economic Development
Thomas Hutchinson
Region 7
Business
NMEDD Secretary Alicia J. Keyes
Designated
New Mexico Spaceport Authority
Secretary Alicia J. Keyes
Chair
Lt. Governor Howie Morales
Ex-Officio
Laura Conniff
Member
Ethan Epstein
Member
Peggy Johnson
Member
Michelle Coons
Member
Eric Schindwolf
Member
Small Business Regulatory Advisory Commission
Westlee Painter
Administrator
Mary Jean Christenson
Commissioner
Western Region
Matthew Spriggs
Commissioner
Northern Region
James Zanios
Commissioner
Central Region
Michael Beckett
Commissioner
Southern Region
Michael Lingnau
Commissioner
Eastern Region
George Vescovo
Commissioner
Senator Papen Appointee
Braxton Smith
Commissioner
Senator Papen Appointee
TBD
Speaker of the House Appointee
TBD
Speaker of the House Appointee